Znak towarowy – kto może go zgłaszać?

Znak towarowy jest dzisiaj najważniejszym elementem każdego biznesu, ponieważ jest wyróżnikiem oraz elementem stwarzającym u klientów obraz spójności oraz całości. Wiadomo, że ów znak towarowy należy jak najszybciej, najlepiej już na etapie planowania czy kreowania wizerunku firmy zgłosić do Urzędu Patentowego, jednak pytanie jest inne – kto może taki znak towarowy zgłosić w rzeczonym urzędzie?

 

Osoby indywidualne

Każdy ma możliwość zgłoszenia i zarejestrowania znaku towarowego samodzielnie, jeśli rejestracja odbywa się na rzecz tej konkretnej osoby. Istnieje jednak możliwość bycia reprezentowanym przez specjalistę w danym zakresie – rzecznika patentowego. Korzystanie z tej drugiej opcji może być również bardzo przydatne, jeśli sami nie czujemy się na zbyt silnych w temacie załatwianie prawnych spraw i zagwozdek z nimi związanych.

Firmy i organizacje – jak mogą to zrobić?

Wedle prawa również organizacje posiadające osobowość prawną, która została powołana specjalnie do reprezentowania firmy, mogą zgłaszać i rejestrować – w takich przypadkach najczęściej można mówić o wspólnych znakach towarowych. Jeśli jakaś organizacja posiadająca osobowość prawną, ale nie posługująca się znakiem towarowym, może im zostać udzielone prawo ochronne na znak przeznaczony do używania przez przedsiębiorców. Korzystanie z przywilejów, jakie daje nam nasze państwo, powinno być wykorzystywane, ile się da.

2 komentarze Dodaj komentarz

  1. Wiktor napisał(a):

    Nie znam się kompletnie na tych zagadnieniach, dlatego dzięki za artykuł.

  2. Magda napisał(a):

    Wreszcie wiem, kto ma co zrobić w kwestii podziału obowiązków.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *