Prawo ochronne na znak towarowy – co to jest?

Znak towarowy to jedno z najbardziej rozpowszechnionych pojęć w świecie nie tylko prawnym, ale również handlowym. W przypadku znaku towarowego mówimy o przedstawieniu w sposób graficzny oznaczenia, dzięki któremu produkty oraz usługi jednej firmy będą odróżniały się od tych samych czy podobnych produktów i usług oferowanych przez firmę konkurencyjną. Takim znakiem może być nie tylko obrazek, ale tez ornament, wyraz, forma przestrzenna czy melodia lub jakiś inny sygnał dźwiękowy.

Jak można chronić znak towarowy?

Znak towarowy jest bardzo ważnym elementem biznesu każdej w zasadzie firmy, szczególnie z uwagi na Internet, jego powszechność oraz zasięg. Na znak towarowy udzielany jest dziesięcioletni okres ochronny, za który trzeba płacić. Opłata wynosi 550 złotych na wstępie w Urzędzie Patentowym, a następnie doliczy 120 złotych, jeśli znak będzie powyżej trzech klas – opłata dodatkowa dotyczy każdej klasy z osobna.

 

Po co nam ochrona znaku towarowego?

Znak towarowy jest dzisiaj największą wizytówką każdego biznesu, dlatego przedsiębiorcy tak bardzo walczą między sobą o te najlepsze, dzięki którym interes sam się będzie kręcił. Zawsze też od razu pokazujemy światu nową markę, doskonale i prężnie rozwijającą się na tym trudnym rynku. Nie musimy się również dzięki takiej rejestracji obawiać o jakiekolwiek problemy z konkurencją czy nieuczciwą konkurencją, ponieważ we wszystkich dokumentach widniejemy jako właściciele danego znaku towarowego, więc prawo w takich wypadkach jest po naszej stronie.

2 komentarze Dodaj komentarz

  1. Patryk napisał(a):

    O znak towarowy trzeba dbać najbardziej!

  2. Wiktoria napisał(a):

    Dobrze, trzeba przedsiębiorców uświadamiać, jak ważny jest znak towarowy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *