Nie tylko wynalazki – co można prawnie chronić?

Ochrona prawda własności intelektualnej oraz wszelkiego dobra, jakie powstało dzięki naszej wyobraźni jest bardzo ważne dla dobra naszego interesu i oczywiście nas samych. W dobie Internetu i ogromnej liczby rożnego rodzaju firm nietrudno jest spotkać na swojej drodze ludzi nieuczciwych, chcących wykorzystać nasze pomysły do własnych celów zarobkowych. Możemy się na szczęście przed tym bronić. Najpopularniejszą forma ochrony tego typu rzeczy są oczywiście Urzędy Patentowe, jednak to nie wszystko, co mamy do swojej dyspozycji.

 

Prawo ochronne na wzór użytkowy

Prawo to dotyczy zupełnie nowych, innowacyjnych rozwiązań technicznych, związanych z konkretnym kształtem, budową albo zestawieniem przedmiotu o przyjętej trwałej postaci. Inna nazwa wzoru użytkowego to mały wynalazek ze względu na swoje wartości funkcjonalne – ma on pozwalać na osiąganie celu o wydźwięku czysto praktycznym, podczas wytwarzania lub korzystania z konkretnego wyrobu. W tej kwestii jednak również obowiązuje zasada oceny.

 

Prawo z rejestracji na wzór przemysłowy

Jest to specyficzne prawo, które nadawane jest części lub całemu wytworowi, jeśli ten ma zupełnie nowy, odmienny i indywidualny charakter, uzyskany za pomocą specyficznych linii, konturów czy kształtów, a także takich elementów jak zastosowane kolory czy strukturę lub materiał lub samą ornamentację. Pod to prawo podlegają wszelkiego rodzaju wytwory rzemieślnicze oraz przemysłowe, a szczególnie ich opakowania, symbole graficzne czy kroje pisma. Pod to prawo nie podlegają jednak programy komputerowe.

2 komentarze Dodaj komentarz

  1. Wojtek napisał(a):

    Jest jednak nieco rzeczy do zrobienia na tym świecie…

  2. Milena napisał(a):

    Dzięki za artykuł, fajnie się go czytało!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *