W jaki sposób nie zostać nieuczciwym przedsiębiorcą?

Konkurencja jest oczywiście dzisiaj bardzo potrzebna, ponieważ to właśnie ona jest motorem napędowym całej gospodarki, to dzięki niej firmy się rozwijają, maja chęć do działania i ciągłego poszerzania swoich horyzontów oraz oferty. Coraz częściej jednak właściciele firm spotykają się ze zjawiskiem nieuczciwe konkurencji, która jest dzisiaj realnym oraz naprawdę sporym zagrożeniem.

Jakie zachowania uznawane są za przejaw nieuczciwej konkurencji?

Nieuczciwą konkurencją są wszystkie działania, które maja na celu świadome działanie na szkodę dla innej firmy. Można więc do tej kategorii zaliczyć na przykład wprowadzanie w błąd oznaczenia przedsiębiorstwa czy naruszenie jego tajemnic handlowych lub nieuczciwe czy zakazane reklamy, które też się pojawią i w zasadzie pojawiają się nawet coraz częściej. Do popularniejszych wykroczeń można doliczyć również organizacja sprzedaży lawinowej, uporządkowanej w konkretny system.

 

Co reguluje kwestie związane z nieuczciwą konkurencją?

Wszystkie najważniejsze w polskim prawie kwestie związane z nieuczciwą konkurencją można odnaleźć w ustawie o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji z dnia 16.04.2000 roku. Można w niej przeczytać, co zawiera lista czynów nieuczciwych wobec konkurencji oraz określenie, że czyn ten czynem nieuczciwym w sytuacji, kiedy zagraża to interesom innej firmy. Ustęp 2. wskazuje listę czynów, jakie można uznać za nieuczciwe wobec swojej konkurencji, jednak powinniśmy te listę traktować jedynie jako katalog kilku z wielu przykładów, jakie by można podać.

2 komentarze Dodaj komentarz

  1. Monika napisał(a):

    Wszędzie można się dzisiaj poślizgnąć jak widać…

  2. Piotr napisał(a):

    Uważam, że taka walka ze stereotypami jest bardzo fajna i ważna.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *