Nieuczciwe naśladownictwo oznaczeń towarów – jak z nimi walczyć?

Dopiero kiedy nasza firma natrafia na jakiegoś rodzaju problemy, zaczynamy rozmyślać, w którym momencie popełniliśmy błąd. Dla dobra naszego oraz dla dobra firmy powinniśmy już na samym początku, w fazie kreowania wizerunku oraz towarzyszącym mu znakom towarowym zapewnić bezpieczeństwo prawne, dzięki któremu można zwalczać zjawisko nieuczciwego naśladownictwa.

 

W jaki sposób można się zabezpieczyć?

Przed nieuczciwym naśladownictwem mamy trzy drogi wyjścia. Po pierwsze musimy postarać się o posiadanie jedynego i wyłącznego prawa do posiadania i posługiwania się konkretnym znakiem towarowym już na samym początku, czyli na etapie projektu. Innymi słowy – musimy zadbać o posiadanie praw autorskich danego znaku, w przeciwnym razie w przyszłości ktoś może zacząć sobie rościć do niego prawa. Po drugie – korzystanie z konkretnego znaku powinniśmy zgłosić od urzędu Patentowego – w ten sposób również upewnimy się, że nikt inny nie wykorzystuje takiego samego albo podobnego znaku, który mógłby zostać odrzucony przez Urząd.

 

Po trzecie: zawsze dbaj o swoje

Bardzo ważne jest w prowadzeniu własnej działalności dbanie o swoje interesy oraz dobro firmy. Jeśli spotkamy się z przejawem nieuczciwego naśladownictwa nie powinniśmy zostawać na to obojętni i od razu takie sprawy zgłaszać. W przeciwnym wypadku, jeśli do naszej reakcji na ten fakt nie dojdzie w odpowiednim czasie, później taka skarga może nie zostać potraktowana z odpowiednią powagą.

2 komentarze Dodaj komentarz

  1. Bartek napisał(a):

    To jest straszne, ja sam się dałem kiedyś na takie coś złapać.

  2. Ola napisał(a):

    Ja widziałam nawet kilka dni temu w sklepach opakowania bardzo podobne do siebie, ale innych firm.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *