Co poza prawem patentowym chroni nasze wytwory?

O prawie patentowym z pewnością słyszał każdy, chociaż pewnie nie każdy wie dokładnie, o co w nim chodzi. W przypadku wynalazków sprawa jest również bardzo prosta i jasna. Jakie jednak istnieją inne formy ochrony dzieł naszych rak przed oszustwem oraz nieuczciwą konkurencją?

 

Nowe technologie są w cenie

Jeśli wynaleziona przez nas innowacją jest nowe, przede wszystkim użyteczne oraz innowacyjne rozwiązanie o charakterze technicznym i które to dotyczy kształtu danego przedmiotu, jego budowy albo zestawienia, możemy zastanawiać się nad prawem ochronnym na wzór użytkowy. Opłata za zgłoszenie takiego wzoru użytkowego Urząd Patentowy pobiera opłatę w wysokości 550 zł, a okres ochronny podzielony jest na cztery okresy, trwające w sumie dziesięć lat, z których każdy następny kosztuje więcej.

 

Wytwory ludzkich rąk – wzory przemysłowej

Większość rzemieślników czy przemysłowców chętnie korzysta z prawa z rejestracji na wzór przemysłowy. W dobie rozpowszechnionego Internetu dobrze jest posiadać jakiś stały punkt odniesienia. Jeśli wytworzony przedmiot ma nadany nowy charakter za pomocą specyficznych linii, konturów, zestawień kolorystycznych czy struktury czy materiału, to spokojnie możemy go zgłaszać do urzędu. Okres ochrony w tym przypadku wynosi aż 25 lat i również dzielą się na kilka okresów, podczas których zmianie ulega kwota, którą należy wpłacać do urzędu.

2 komentarze Dodaj komentarz

  1. Krystian napisał(a):

    Zawsze sądziłem, że tylko Urząd Patentowy chroni takie rzeczy…

  2. Monika napisał(a):

    Ja podejrzewałam, że jest coś poza urzędem, ale nie wiedziałam, co.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *