Co możemy zgłosić do Urzędu Patentowego?

Każdy z nas na pewno niejednokrotnie słyszał o Urzędzie Patentowym, nie każdy jednak zagłębiał się w ten temat. Zaczyna on interesować ludzi najczęściej w razie konieczności skorzystania z niego. Wynalazek, bo właśnie to możemy zgłaszać do Urzędu Patentowego, przede wszystkim musi dokładnie odpowiadać definicji ustawowej, która mówi, że zgłaszana rzecz musi być nowa, posiadać poziom wynalazczy i musi nadawać się do stosowania w przemyśle.

Ile może nas kosztować patent?

Nasz znak towarowy czy patent zgłoszony do Urzędu Patentowego będzie nas przede wszystkim kosztował regularnie przez dwadzieścia lat. Na samym wstępie jednak płacimy 550 złotych i jeśli opis naszego towaru wraz z rysunkami posada więcej niż 20 strony, to do tej kwoty będzie trzeba doliczyć jeszcze dodatkowo 25 złotych. Następnie przez okres dwudziestu lat będziemy wpłacać określone kwoty, począwszy od 480 złotych przez okres pierwszych trzech lat. Płatności kończą się na kwocie ponad tysiąc złotych większej, wynoszącej bowiem 1550 zł.

Patent – same wydatki czy jednak jakieś korzyści?

Patrząc na te wszystkie wymienione kwoty większość z nas zastanawia się, po co w ogóle rejestrować dany patent. Odpowiedź jest jednak bardzo prosta – nasza firma przede wszystkim zyskuje prestiż, a w dzisiejszych czasach to jeden z najważniejszych elementów dobrego biznesu. Po drugie, możemy korzystać z prawa, jakie nam przysługuje – jeśli ktoś będzie próbował w jakichkolwiek sposób nam zaszkodzić, prawo bezwzględnie będzie po naszej stronie. Dzięki temu wzrastają również nasze aktywa – powiększone o prawa majątkowe na wyłączność.

2 komentarze Dodaj komentarz

  1. Ola napisał(a):

    Chciałabym coś wynaleźć i móc przyjść tutaj i działać..

  2. Kamila napisał(a):

    Niby nie są to duże kwoty, a jednak obciążają budżet.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *